Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 9 grudzień 2018 r.
17.09.2018
4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego podczas Dni NATO w Ostrawie reprezentował zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”.
 
 
 
 
 
 
 
 
W Ostrawie po raz kolejny odbyły się Dni NATO połączone z Dniami Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. W dwudniowym festynie uczestniczyli żołnierze 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego: Czesi, Amerykanie, Polacy, Słowacy, Austriacy, Belgowie, Finowie, Duńczycy, Niemcy, Francuzi, Litwini, Węgrzy, Holendrzy, Hiszpanie, Rumuni, Słoweńcy, Szwedzi, Brytyjczycy, Chorwaci i Brytyjczycy.
 
  
 
4. Skrzydło Lotnictwa Szklnego podczas Dni NATO w Ostrawie reprezentował zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.
 
  
 
  
 
Podczas pokazu pilotów z polski na niebie tradycyjnie pojawiła się biało-czerwona szachownica. Dwudziestominutowy pokaz zaprezentowali piloci TS-11 Iskra. – Mamy przygotowane zawsze dwa warianty pokazu, które są dostosowane do warunków atmosferycznych. Podczas naszych występów pogoda dopisała, więc mogliśmy zaprezentować wszystko, co najlepsze – mówi por. pil. Maciej Drozd, komentator zespołu. Pokaz rozpoczął się od przelotu w ugrupowaniu łabędź, podczas którego zespół prezentuje biało-czerwone barwy narodowe.
Iskry wykonały wiele spektakularnych figur. Były m.in. beczki, pętle, mijanki, rozpuszczania i odwrócony wiraż. A wszystko to na wysokości od 150 m w górę i przy prędkości od 280 do 650 km/h. Przeciążenia podczas akrobacji wynoszą od minus 4G do plus 6G. – Publiczność zawsze czeka na moment, kiedy samoloty malują na niebie serce przebite strzałą. To stały moment pokazu, któremu towarzyszy utwór Whitney Houston – przyznaje por. Drozd. – Wiązanka solisty jest wykonywana do muzyki z Top Gun, a dynamikę szybkich mijanek wzmacnia lecąca z głośników muzyka z filmu Grek Zorba. Naszą nowością w tym roku jest tzw. warkocz. To bardzo trudna figura, która polega na tym, że wokół lecącego samolotu drugi z pilotów wykonuje beczki – dodaje.
 
  
 
Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. pil. Artur Borkwski towarzyszył pilotom zespołu akrobacyjnego w pokazie.  Podczas pokazów sześciu pilotom: kpt. Maciejowi Kopielowi, mjr. Jackowi Jaworkowi,  kpt. Krzysztofowi Kłaczyńskiemu, kpt. Marcinowi Kossakowskiemu, kpt. Mateuszowi Kubiakowi i kpt. Sylwestrowi Sobótce towarzyszył kilkudziesięcioosobowy zespół wspierający. Są to m.in. instruktorzy, technicy i komentatorzy.
 
 
foto: Jacek Różański, Marek Michalski, Rysiek Dwojak, por. pil. Maciej Drozd